Yhteystiedot

Taipalsaaren Veikot ry perustettu 1915
Jauhialantie 343, 54915 Saimaanharju
puh: 0444401998
sähköposti: taipalsaarenveikotry(at)gmail.com











Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:55471 kpl

XXXIX Taipalsaaren Soutu 02.07.2017

XXXVII Taipalsaaren soutu 03.07.2016

XXXVII Taipalsaaren soutu 23.08.2015 SM pienveneet

XXXVII Taipalsaaren soutu 22.08.2015 SM-sprintti pienveneet

XXXVII Taipalsaaren soutu 22.08.2015 kirkkoveneet

XXXVI Taipalsaaren soutu 29.06.2014

XXXV Taipalsaaren soutu 30.06.2013

XXXIV Taipalsaaren soutu 01.07.2012

XXXIII TAIPALSAAREN SOUTU

Kilpailu käytiin erinomaisissa olosuhteissa sunnuntaina 03.07.2011.

KIRKKOVENEET MK 51 YLEINEN

1. Kahvakopla Imatra 39.20
2. Voiton Soutajat 39.24
3. Valkealan Soutajat 40.16
4. CRA Joutseno 41.49

SEKA KIRKKOVENEET SK

1. MIX-TEAM 42.19

SEKA PARISOUTU SP

1. Ari ja Elisa Kitunen Kouvolan Soutajat 49.25
2. Kari Tuukkanen ja Johanna Sovijärvi Iitin Soutajat 50.46

SEKA PARISOUTU SP 40 v

1. Ilkka Manninen ja Vuokko Kolehmainen Mikkelin Soutajat 50.06

SEKA VUOROSOUTU YLEINEN

1. Riikka Konttinen ja Kimmo Torniainen Koston Soutajat 51.12

YKSINSOUTU M YLEINEN

1. Kimmo Huhtanen Voiton Soutajat 49.45
2. Ari Mikkelä Kouvolan Soutajat 51.07

YKSINSOUTU MIEHET 40 v.

1. Harri Miettinen JoKu 51.49

YKSINSOUTU M 50 v.

1. Jukka Närhi Iitin Soutajat 52.52
2. Matti Salo Ruokolahti 1.02.33

YKSINSOUTU M 60 v.

1. Ossi Parkkinen SU41 53.00
2. Hannu Hoberg Mikkelin Soutajat 1.04.50

YKSINSOUTU M 70 v.

1. Leo Saari Kaarinan Urheilijat 1.03.33

XXXII TAIPALSAAREN SOUTU

 

Kilpailu käytiin loistavissa olosuhteissa sunnuntaina 04.07.2010. Soutajia osallistui kilpaa 91 henkilöä. Ankarin kamppailu käytiin kirkkoveneiden yleisessä sarjassa Kaukaan Lylyn, Kahvakoplan ja Voiton Soutajien kesken. Kaukaan Lyly johti ensimmäisen kierroksen jälkeen ollen väliajoissa 4 sekuntia Kahvakoplaa ja 5 sekuntia Voiton Soutajia nopeampi.

Veneiden ilmestyessä maalisuoralle Voiton Soutajat pinnisti keulaan ja voitti kisan Kahvakoplan 4 sekunnilla ja lopussa hyytyneen Kaukaan Lylyn 6 sekunnilla. Mix Team oli neljäs ja CRA viides hieman yli 40 minuutin ajoillaan. Kimmo Huhtanen voitti yksikkösoudun Joutsenon Harri Miettisen sijoituttua toiseksi ja Kouvolan Ari Mikkelän kolmanneksi.

 

Tulokset:

 

Sarja 2 miehet yleinen

1. Kimmo Huhtanen                               Voiton Soutajat                 48,08

2. Harri Miettinen                                   Joutsenon Kullervo           48,45

3. Ari Mikkelä                                         Kouvolan Soutajat            49,30

 

Sarja 5 miehet yli 60 v.

1. Jouko Sällinen                                    Virtain Urheilijat              53,17

2. Erkki Pöllänen                                    Parikkalan Urheilijat       54,22

 

Sarja 6 miehet 70 v.

1. Leo Saari                                             Kaarinan Urheilijat          60,37

 

Sarja 10 parisoutu miehet yli 50 v.       

1. Hannu Hoberg & Jouni Kalpio         Mikkelin Moottorikerho  51,45

 

Sarja 11 vuorosoutu miehet yli 60 v.

1. Ossi Parkkinen & Arto Matikainen  Lappeenranta                  50,53

 

Sarja 15 parisoutu miehet yli 40 v.

1. Jouni Kakkonen & Reijo Parkkinen Airoteam                          47,18

 

Sarja 44 sekaparisoutu yleinen

1. Ari Kitunen & Elisa Kitunen             Kouvolan Soutajat            47,56

 

Sarja 45 sekaparisoutu yli 40 v.

1. Tuomo Konttinen & Riitta Konttinen Kuopion Hiihtäjät          48,21

 

Sarja 49 kirkkoveneet yleinen

1. Voiton Soutajat                                   Luumäki                            38,11

Vesa Tielinen, Mikko Seppä, Antti Nurkka, Jaakko Niemi, Mika Virsu, Voitto Pesu, Jarmo Rantakallio, Aki Tapanainen, Kari Tiainen, Markku Pöysti, Aapo Kaijansinkko, Anselmi Hakkarainen, Pasi Hakkarainen, Jouni Hamppi, Markku Mentula

2. Kahvakopla                                         Imatra                               38,15

Mikko Riikonen, Mika Saarela, Jari Suikkanen, Juha Tiimonen, Jukka Hanski, Juha Saloranta, Jari Purhonen, Pekka Nieminen, Timo Jumppanen, Jouni Kolehmainen, Jarmo Honkanen, Taito Kettunen, Jari Hirn, Kari Mäkelä, Kimmo Nikunen

3. Kaukaan Lyly                                     Lappeenranta                    38,17

Markku Puroharju, Veli-Matti Kuusio, Esa Melanen, Jukka Roiha, Arto Rissanen, Tuomo Välimaa, Pasi Smolander, Samu Savolainen, Eero Kuismanen, Timo Myllynen, Tenho Ripatti, Aki Riikonen, Tenho Pöllönen, Teuvo Toivari, Sami Ulvinen

4. Mix Team                                            Lappeenranta                   40,20

Jorma Grönlund, Hannu Uotinen, Harri Hotti, Isto Hartikainen, Jorma Hartikainen, Matti Pulli, Ari Pekkanen, Tuija Peräkasari, Outi Tikkala, Jussi Peräkasari, Teemu Ahonen, Markku Talka, Sari Lehikoinen, Harriet Roos, Anni Heinonen

5. CRA                                                    Joutseno                             40,25

Timo Melto, Markku Timonen, Jouni Kaivokallio, Veikko Ahtiainen, Mika Katila, Esa Hyvättinen, Jussi Paakkonen, Kari Laari, Kari Kinnunen, Päivi Melto, Jaakko Seppänen, Minna Hotakainen, Juho Montonen, Ari Mykkänen, Mika Ripatti